W dniach 08-15 sierpnia 2020, Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK w Olsztynie zorganizował wycieczkę rowerową wzdłuż Wybrzeża Bałtyckiego. Jednym z celów wycieczki było zwiedzenie latarni morskich, których na Polskim wybrzeżu działa 15. W przeważającej części wycieczka wiodła międzynarodową trasą rowerową R10 i została podzielona na 7 odcinków. Organizatorami wycieczki byli: kol. Dariusz Stecki, kol. Andrzej Klonowski i kol. Sławomir Buchowski. Przewodnikiem po trasie wycieczki był kol. Andrzej Klonowski. W ciągu 7 dni, grupa przejechała na rowerze dystans 523 km.
Członkowie klubu 4R spotkali się ok. godz. 5:45 na Dworcu Kolejowym w Olsztynie i wraz z rowerami przejechali pociągiem IC Żuławy do Szczecina oraz po przesiadce, kolejnym pociągiem, dojechali do Świnoujścia. Po zakwaterowaniu w Świnoujściu, uczestnicy wyprawy przejechali rowerami na posiłek, następnie było plażowanie i kąpiel w morzu oraz zwiedzanie okolic Świnoujścia. Łączny przejechany dystans na rowerze wyniósł 36 km.
Pierwszy odcinek od Świnoujścia do Rewala wyniósł 82 km. W czasie wycieczki uczestnicy zobaczyli: - Latarnię Morską Świnoujście 1805/1857 (najstarsza i największa) oraz Latarnię Morską Kikut 1962, - Most zwodzony w Dziwnowie nad rzeką Dziwną, łączący wyspę Wolin z lądem. Do połowy lat 50. część miasta położona na wyspie Wolin nie posiadała stałego połączenia z lądem. Pierwszy most drewniany z podnoszonym przęsłem zbudowano w 1956 r. Dawniej była tutaj osada rybacka, w 1170 przez ujście Dziwny usiłowały uciekać statki króla duńskiego Waldemara Wielkiego, gdy natrafiły na mielizny, musiały zawrócić i stoczyły bitwę z flotą pomorską koło wsi Połchowo, przy brzegu wyspy Gardzka Kępa. Pierwsza informacja o Dziwnowie pochodzi z 1243 roku. - Bałtycki Krzyż Nadziei w Pustkowiu (replika krzyża z Giewontu - ponad 20-metrowy żelazny krzyż ustawiony 14 maja 2007 roku, a poświęcony 26 maja 2007 roku. Corocznie odbywają się tutaj pielgrzymki od krzyża na Giewoncie do krzyża w Pustkowie. My mieliśmy okazję spotkać grupę motocyklistów. - Ruiny gotyckiego kościoła pw. św. Mikołaja. Świątynia w Trzęsaczu. Kościół wybudowano na przełomie XIV/XV wieku ok. 1,8-2 km od brzegu morza, pośrodku wsi. W wyniku procesów erozyjnych polegających na pocieraniu skały o skałę nastąpiło osunięcie gruntu i morze pochłonęło kościół. Wieczorem grupa udała się na kąpiel w morzu.
Drugi odcinek Rewal-Ustronie Morskie wyniósł 62 km. Podczas wycieczki grupa rowerowa zwiedziła Latarnię Morską w Niechorzu 1866/1948 i Kołobrzegu 1666/1946 oraz zobaczyła z zewnątrz Park Miniatur Latarni Morskich. Ciekawostką były dwa liczniki zliczające przejeżdżających rowerzystów w cyklu dziennym i rocznym, ustawione na trasie rowerowej. Było także plażowanie w Mrzeżynie i kąpiel w morzu. W informacji turystycznej w Mrzeżynie otrzymaliśmy świetnie opracowane mapki tras rowerowych Velo Baltica, od Świnoujścia do Ustki (odcinek 1 Świnoujście-Dziwnówek, odcinek 2 Dziwnówek-Kołobrzeg, odcinek 3 Kołobrzeg-Mielno, odcinek 4 Mielno-Darłowo i odcinek 5 Darłowo-Ustka). Dodatkowo, na każdej mapie znajdują się zdjęcia i opisy miejsc, po trasie, które warto zwiedzić. Należy przyznać, że szlaki rowerowe na terenie województwa zachodnio-pomorskiego są dobrze oznakowane i przystosowane do turystki rowerowej.
Trzeci odcinek Ustronie Morskie - Darłowo wyniósł 76 km. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczyli: - Latarnię Morską Gąski 1878 rok. - 16-ty południk geograficzny. - Dwór Hildebrandów z 1924 roku w m. Osieki. - kościół z XVIII/XIX w. w m. Iwięcino. - Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie - jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Jego budowę rozpoczęto w 1352 roku, za panowania Bogusława V. Miasto współpracowało z Hanzą. - Latarnię Morską Darłowo 1715/1885 rok. Było także plażowanie w Dębkach lecz bez kąpieli ze względu na wysoką falę (powyżej 1 m) na morzu i silne prądy wsteczne wciągające w kierunku morza.
Czwarty odcinek Darłowo - Rowy wyniósł 73 km. W czasie wycieczki uczestnicy zobaczyli: - Latarnię Morską Jarosławiec 1838 rok. - Latarnię Morską Ustka 1871 rok (fragment międzynarodowej trasy rowerowej R10) i Szlak Zwiniętych Torów, który urzeka walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi, prowadząc przez obszary chronionego krajobrazu oraz zahaczając o otulinę Słowińskiego Parku Narodowego. - Bateria Bluehera (Twierdza Ustka). - Wytowno - kościół szachulcowy z murowaną wieżą i stacyjka rowerowa. - Letniskową wieś Rowy nad jeziorem Gardno, będącą wcześniej niewielką przystanią rybacką u ujścia Łupawy, gdzie znajduje się neoromański kościół z XIX w., zbudowany z kamiennych ciosów. -Starą osadę słowiańską we wsi Objazda. Pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się w dokumencie z 1281 roku. Nadana przez księcia gdańskiego Mściwoja II dla klasztoru norbertanów w Białobokach koło Trzebiatowa jako villa Obesda. Po reformacji Objazda stała się wsią rycerską. W 1523 roku właścicielem był rycerz Bartłomiej Czarnowa (Zarnow, Bartholomeus Czarnow tho Wobest). W 1717 roku jako właściciel wymieniany jest Antonius von Natzmer. Z kolei w 1780 roku wieś należała do majora Jakoba Georga von Bandemer.
Tradycyjnie było także plażowanie w Łazach i kąpiel w morzu.
Piąty odcinek Rowy-Łeba długości 80 km. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczyli: - Latarnię Morską Czołpino 1875 rok. - Smołdzino z zachowaną oryginalną zabudową szachulcową oraz panoramę Słowińskiego Parku Narodowego. - Kluki- Muzeum Wsi Słowińskiej z 1963 roku, w jednej z zagród, zbudowanej w połowie XIX wieku stała ekspozycja prezentująca kulturę Słowińców – ludności zamieszkałej niegdyś nad jeziorami Gardno i Łebsko. - Wydma Łącka. Ten odcinek międzynarodowej trasy rowerowej R10 w większości przebiega po drogach piaszczystych nie przystosowanych do turystyki rowerowej. Z pewnością w pamięci uczestników pozostanie wycieczka rowerowa i wieczorny spacer po Wydmach oraz nocna parada motocykli podczas X Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego, który jest największym zlotem motocyklowym nad Bałtykiem.
Szósty odcinek Łeba-Swarzewo długości 67 km. W czasie wycieczki uczestnicy zobaczyli: - Latarnię Morską Stilo 1906 rok. - Kamień graniczny - ustanowiony w dniu 26.06.2019 określający północno-zachodnią rubież międzywojennej granicy Polski z Niemcami (rzeka Piaśnica koło m. Dębki). - Latarnię Morską Rozewie im. Stefana Żeromskiego – jedną z najstarszych tego typu budowli na naszym wybrzeżu (z 1822 roku) oraz najdalej wysuniętą na północ. Uznawana za najwyższą latarnią polskiego wybrzeża. Było także plażowanie w Dębkach i kąpiel w morzu.
Siódmy odcinek Swarzewo-Gdynia wyniósł 47 km. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczyli: - Neogotycki kościół Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie. W ołtarzu głównym kościoła, za obrazem Madonny Tronującej z Dzieciątkiem, który jest podnoszony, umieszczona jest drewniana figurka Matki Boskiej Patronki Rybaków (z I połowy XV wieku). Jest ona zaliczana do tak zwanych "Pięknych Madonn". Figura została koronowana w 1937 roku. Z historią figurki jest związanych kilka legend. Jedna z nich mówi o żaglowcu, którego załoga podczas sztormu modliła się o ocalenie przed okrętową figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem. Prośby żeglarzy zostały wysłuchane i wkrótce znaleźli się na lądzie, a z morza, wydobyli figurkę i ustawili ją w pobliżu studzienki. Według innej legendy rzeźba pierwotnie przeznaczona była dla Gdańska, lecz przewożący ją statek rozbił się a statuetka wypłynęła na brzeg. W Swarzewie nie było wówczas kościoła, więc figurkę przeniesiono na Hel. Tam była przechowywana aż do czasów reformacji, kiedy to wrzucono Madonnę w morskie fale. Figurka ponownie wypłynęła w Swarzewie, co uznano za cud i postanowiono właśnie tu wybudować sanktuarium maryjne.
Podczas przejazdu pociągiem z Gdyni do Olsztyna, pojawiła się propozycja organizacji, w przyszłym roku, 7-dniowej wycieczki rowerowej po wyspie Wolin i okolicach, z założeniem, że punktem wypadowym będzie Świnoujście. Organizatorzy dziękują serdecznie uczestnikom za udział w wycieczce rowerowej i miłą atmosferą oraz zapraszają do /Fotogalerii/ oraz na kolejne wyprawy rowerowe /Kalendarz imprez/. Najbliższa wycieczka z cyklu Poznajemy Nasz Region pt. "Po ziemi Gminy Lubawa na rowerze", planowana jest w dniu 23-08-2020 >>więcej informacji
Dariusz Stecki |