Relacja z wycieczki Gdańsk i Mierzeja Wiślana 19-20.09.2020 |
Członkowie klubu 4R spotkali się w Gdańsku o godz. 10:30 i wspólnie z przewodnikiem kol. Adamem z gdańskiego PTTK Bąbelki, wyruszyli na wycieczkę rowerową po Gdańsku. Na początek przypadł przejazd ulicą Wajdeloty, która wyróżnia się efektowną niedawno odremontowaną zabudową z końca XIX w. Następnie grupa przejechała na Górę Gradową o wysokości 46 m n.p.m. Na tym rozległym wzniesieniu usytuowany jest XIX wieczny zespół forteczny oraz charakterystyczny krzyż. Ze szczytu góry rozpościera się przepiękny widok na panoramę Gdańska. Kolejnymi punktami wycieczki było: odwiedzenie Parku Oruńskiego, przejazd wzdłuż kanału Raduni, zobaczenie pomnika INKI, tramwaju artystów, Bramy Nizinnej, przejazd wokół bastionu św. Gertrudy, a dalej objazd Wyspy Spichlerzów, budynku Kilka historycznych faktów z odwiedzonych miejsc: Brama Nizinna z 1626 r. , która łączyła Bastion św. Gertrudy z Bastionem Żubr, broniła dostępu do miasta od strony Żuław i Traktu Tczewskiego. Bastion św. Gertrudy jest jednym z czternastu podobnych bastionów, którymi obwarowano Gdańsk w XVII wieku, zlokalizowany na Starym Przedmieściu w okolicach Dolnego Miasta. Pomnik Danuty Siedzikówny pseudonim „Inka” upamiętnia bohaterkę antykomunistycznego ruchu oporu po zakończeniu II wojny światowej. Inka została zamordowana w gdańskim areszcie w 1946 r. Miała zaledwie 18 lat. Budynek Poczty Polskiej, który 1 września 1939 stał się miejscem bohaterskiej i tragicznej obrony przed atakiem niemieckich formacji policyjnych. Obok Muzeum Solidarności zakończyliśmy wycieczkę ze wspaniały przewodnikiem Adamem, który pokazał nam nieszablonowe i arcyciekawe miejsca w Gdańsku.
Kolejnym punktem wyprawy, był najwyższy w Trójmieście budynek Olivia Star (180m). Z tarasu widokowego, znajdującego się na 32 piętrze (wysokość 130 m) rozciąga się niepowtarzalny widok na miasto i morze. Na koniec pierwszego dnia wycieczki rowerowej przypadł jeszcze przejazd do Sopotu. Łączny dystans wyniósł 69 km. Wieczorem część grupy wybrała się do centrum Gdańska, aby przespacerować się uliczkami Starego Miasta. W dniu 20.09.2020 uczestnicy przejechali samochodami z rowerami do Sztutowa na parking przy Moście Czterech Pancernych, co stanowi nieoficjalną nazwę mostu zwodzonego wybudowanego w latach trzydziestych XX wieku w miejscu starej przeprawy promowej. Most nazywany jest w ten sposób od czasu wizyty filmowców ze słynnego serialu o przygodach czterech pancernych i psa. Czwórka uczestników jechała w ramach Wirtualnego Rajdu Rowerowego Polska- Rosja. Mierzeja Wiślana ma około 96 km długości i 1–2 km szerokości. Pierwszy etap niedzielnej trasy to ujście Wisły Królewskiej do Zalewu Wiślanego (średnia głębokość 2,7 m / max. 5,1 m) skąd rozciąga się rozległy widok na Zalew Wiślany. Dalej grupa przemieściła, częściowo trasą rowerową R-10 do portu w Krynicy Morskiej, a następnie do latarni morskiej. Wieża latarni ma wysokość prawie 30-tu metrów, a światło widzialne jest na prawie 20 mil morskich. Notabene przy dobrych warunkach można dostrzec nawet światła odległego Helu.
Serdecznie dziękujemy kol. Andrzejowi z Gdańska, kol. Piotrowi z synem Michałem z Nowego Dworu Gdańskiego za pokazanie ciekawych miejsc i życzliwość, podczas wycieczek rowerowych. Organizatorzy dziękują serdecznie uczestnikom za udział w wycieczce rowerowej i miłą atmosferą oraz zapraszają do /Fotogalerii/ oraz na kolejne wyprawy rowerowe /Kalendarz imprez/. Dorota Barbachowska i Dariusz Stecki Najnowsze:
Najstarsze:
|