Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK zaprasza członków klubu na wycieczkę rowerową Poznajemy Nasz Region - pt. "Po ziemi Gminy Lubawa na rowerze" w dniu 23 sierpnia 2020 r. (niedziela).
Wycieczka rowerowa klubowa dla członków PTTK w ramach cyklu wycieczek rowerowych "Poznajemy Nasz Region". Udział w wycieczce rowerowej jest bezpłatny. Tempo jazdy turystyczne. Celem wycieczki jest poznawanie atrakcji turystycznych Naszego Regionu. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Dojazd własnymi samochodami z rowerami do Lubawy. Zbiórka uczestników z rowerami w dniu 23-08-2020 (niedziela) o godz. 9:00 na stacji paliw ORLEN w Lubawie przy ul. Olsztyńskiej. Dystans wycieczki rowerowej ok. 55 km.
Trasa: Lubawa – Lipy – Glaznoty – Leśniczówka Napromek – Prątnica - Rumienica - Truszczyny - Zwiniarz - Lubawa >>trasa
Wycieczkę poprowadzą kol. Marian i Jerzy Ewertowscy z Lubawy.
Zapisy chętnych na email:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub SMS tel. 603 646 365 do dnia 20-08-2020.
Trasa ścieżkami rowerowymi utwardzonymi oraz drogami leśnymi o zróżnicowanym nachyleniu. Zalecana jazda na rowerach ATB, crossowych oraz górskich. Kaski rowerowe mile widziane.
W programie wycieczki rowerowej: 1) Lubawa- miasto leżące na Ziemi Lubawskiej, należące do sieci miast Cittaslow, z wieloma zabytkami: a) XVII-wieczny klasztor bernardynów, w którego skład wchodzą kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela z początku XVII w., zabudowa klasztorna z unikatowym stropem kasetowym, a także XVI-wieczny krucyfiks i płyta nagrobna Mikołaja Chrapieckiego, fundatora klasztoru, b) drewniany kościół pw. Świętej Barbary wybudowany w 1779 r. w stylu barokowym, c) ruiny zamku biskupów chełmińskich z przełomu XIV i XV w. zniszczona w wyniku pożaru w 1813 r. d) pozostałości średniowiecznych murów miejskich z okresu XIV–XVI w. z dwoma gotyckimi basztami obronnymi. Jedna z nich na przełomie XVII i XVIII w. została przebudowana i funkcjonuje jako dom mieszkalny, e) zabytkowe kamienice z okresu secesyjnego z początku XX w.
2) Lipy - Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej (kościół z 1861 r. wybudowany po pożarze murowanej kaplica z 1629 r. ) 3) Glaznoty - wieś położona nad rzeką Gizelą nie daleko Dylewska Góra. W pobliżu wsi znajduje się rezerwat Jezioro Francuskie. Nazwa niewielkiego jeziora wiąże się z utopieniem w nim w 1813 roku 80 Francuzów przez okolicznych chłopów 4) Leśniczówka Napromek - osada leśna na Wzgórzach Dylewskich 5) Prątnica - gotycki kościół pw. Świętej Katarzyny z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym. 6) Truszczyny - miejscowość w otulinie Welskiego Parku Krajobrazowego z obserwatorium astronomicznym 7) Zwiniarz - gród z XII wieku, powstały prawdopodobnie z inicjatywy Bolesława Krzywoustego.
Podczas wycieczki obowiązuje regulamin Rajdów Rowerowych Klubu Turystyki Rowerowej 4R oraz zalecenia dotyczące COVID-19. Członkowie PTTK są ubezpieczeni od NNW. Uczestnicy przyjeżdżają sprawnymi rowerami. Zabezpieczenie rowerów należy do właściciela roweru. Zabieramy ze sobą: zapasową dętkę i klucze, prowiant i picie oraz ubiór odpowiedni do warunków pogodowych.
Obowiązkowo zabieramy dobry humor i słoneczną pogodę -:) |