W dniu 14 czerwca 2020 r., grupa rowerowa z Klubu Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK w Olsztynie wybrała się na wycieczkę rowerową w ramach cyklu wycieczek Poznajemy Nasz Region - Olsztyn i okolice, której celem było odkrycie atrakcji turystycznych terenów wokół olsztyna. Grupa przejechała 56 km. Wycieczkę prowadzili kol. Dariusz Stecki i kol. Anna Kuźmowicz.
Trasa: Stare miasto – Las Miejski – Źródełko Miłości – Most Smętka – Elektrownia Łyna - lotnisko sterowców – Elektrownia Brąswałd - tama na rzece Łynie - wieś Redykajny - Gospodarstwo J. Kojrysa (Całkowity dystans 27 km).
Członkowie klubu 4R spotkali się ok. godz. 10 przy fontannie obok Starego Ratusza (budynek Biblioteki Wojewódzkiej) na olsztyńskiej starówce. Następnie grupa przejechała Łynostradą do Elektrowni Wodnej Łyna, która została wybudowana w 1907 roku i jest najstarszą elektrownią na Warmii. Dalej Lasem Miejskim rowerzyści przejechali na Lotnisko Sterowców. Uczestnicy dowiedzieli się, że sterowiec to szereg worków wypełnionych lekkim gazem, zamkniętych w podłużnym kadłubie, aby zapewnić całości sterowność. W 1913 roku miasto Olsztyn zakupiło 111 ha ziemi w miasteczku Dywity, w celu wybudowania tam lotniska. W końcu powstała ogromnych rozmiarów hala. Ostatecznie prace zakończono 1914 roku i wtedy na lotnisku wylądował pierwszy sterowiec. Hala miała wysokość 34 m, szerokość 44 m i długość 188 m. Do jej budowy wykorzystano 100 ton stali. Obok hangaru znajdowały się torowiska służące do transportu sterowców oraz place manewrowe o szerokości 500 metrów. Na lotnisku znajdowały się też inne budynki: garaże, warsztaty, magazyny, radiostacja i stacja meteorologiczna. Wybudowano tu również siłownię generatorów elektrycznych, kotłownię, magazyny amunicji, kilka studni. Był to bardzo rozbudowany obiekt militarny. Prawie jak niewielkie miasteczko. Sterowce ściągano na dół za pomocą bardzo grubych lin i zaczepiano o stalowe obręcze, które były przymocowane do żelbetonowych bloków. Były w sumie 24 takie ,,punkty” do holowania sterowców. O lotnisku krążyły legendy ... Niestety fakt, że było to lotnisko wojskowe zaważył na tym iż po zakończeniu wojny na mocy Traktatu Wersalskiego rozebrano wszystkie urządzenia, hangar i pomocnicze obiekty. Wiadomo, że część jej elementów posłużyła do budowy konstrukcji czterokondygnacyjnego garażu w mieście Darmstadt.
Następnie, czerwonym szlakiem Kopernikowskim obok jeziora Karaśnik rowerzyści dojechali do Elektrowni Wodnej w Brąswałdzie, która została wybudowana w 1936 roku i jest największą elektrownią w okolicy Olsztyna. Zwrócono uwagę, że na terenie Elektrowni Wodnej w Brąswałdzie przepławka dla ryb znajduje się na zewnątrz, natomiast na terenie Elektrowni Wodnej Łyna ryby mogą przepływać przez rurę wkopaną w ziemi. Kolejnym ciekawym obiektem hydrologicznym była tama na starym korycie rzeki Łyny, która została wybudowana w celu zmiany koryta rzeki i skierowania jego przez Elektrownię Wodną w Brąswałdzie. Po przejechaniu drogą szutrową przez wieś Redykjny grupa dojechała do Gospodarstwa Agroturystycznego Janusza kojrysa w Redykajnach. Na terenie gospodarstwa zorganizowano konkurs z nagrodami z wiedzy zdobytej podczas wycieczki /Zapraszamy do fotogalerii/.
Dziękujemy uczestnikom za udział w wycieczce i zapraszamy na kolejne wycieczki rowerowe /Kalendarz imprez/
Dariusz Stecki |