W dniach 20-26 czerwca 2020 r. grupa rowerowa z klubu 4R przy PTTK w Olsztynie odbyła cykl wycieczek Wzdłuż Wisły oraz Szlaakiem Green Velo w celu odkrywania uroków przyrody i zwiedzania historycznych miast Polski. Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki Wzdłuż Wisły był kol. Andrzej Klonowski natomiast odcinka od Ujścia Wisły w Mikoszewie do Olsztyna był kol. Piotr Stecki.
Członkowie klubu 4R wyjechali pociągiem, w dniu 28-06-2020 o godz. 6:12, z Dworca Kolejowego w Olsztynie. Jedna osoba dołączyła do grupy w Iławie. Jednym z założeń wycieczek był przejazd wybranymi odcinkami Wiślanej Trasy Rowerowej /mapa Wiślanej Trasy Rowerowej/, która określana jest jako jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych oraz przejazd częścią Szlaku Green Velo na terenie Województwa Warmińsko-Mazurskiego /mapy Green Velo/. Łącznie uczestnicy kończący wycieczkę w Elblągu przejechali 437 km, natomiast grupa olsztyńska 599 km.
20-06-2020 odcinek wycieczki rowerowej Toruń - Ostromecko (65 km) Przejazd do Torunia porannym pociągiem, a następnie zwiedzanie Starego Miasta: Krzywa Wieża, ulica i dom Kopernika, bazylika św. Janów (zabytek klasy 0), Rynek Starego Miasta z Ratuszem (klasa 0), kościół Marii Panny (klasa 0), Kamienica pod Gwiazdą (klasa 0), deptak Szeroka, mury miejskie z bramami Żeglarską i Mostową, kościół św. Jakuba (klasa 0), tereny nadwiślańskie, zamek krzyżacki. Później przejazd ciągiem parków Bydgoskiego Przedmieścia do "Imperium Rydzykowego". Tam nieudana próba zwiedzenia nowej bazyliki i wjazd na wał wiślany. Po przejechaniu kilku kilometrów po mokrej trawie, zjazd na drogi utwardzone i kontynuacja podróży do Ostromecka przez pola i lasy dość daleko od Wisły. W Ostromecku zwiedzanie parku i zespołu parkowo-pałacowego z muzeum fortepianów (ponad 50 sztuk). Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego mieści się w Pałacu Mostowskich /przewodnik po muzeum/. Można tutaj zobaczyć fortepiany skrzydłowe i stołowe z XIX w., pianina oraz formy mieszane. Słynna woda ostromecka tylko w sklepie w butelkach plastikowych. Kilka osób pojechało jeszcze do Fordonu położonego po przeciwnej stronie Wisły.
21-06-2020 odcinek wycieczki rowerowej Ostromecko - Chełmno - Watorowo (63 km) Przejazd drogami przez Mozgownię, Czarżę, Kokocko, Borówno ( wieża widokowa nad Wisłą) i wspinaczka do Starogrodu, gdzie z Góry Zamkowej roztacza się szeroki widok na pradolinę Wisły. Dalej przejazd do Chełmna, stolicy Ziemi Chełmińskiej. Zwiedzanie miasta, a szczególnie Fary Wniebowstąpienia Maryi Panny z wejściem na wieżę, renesansowego ratusza, Bramy Grudziądzkiej, murów miejskich z basztami (2,3 km) i próba obejrzenia miniatur zamków krzyżackich ( przez zamknięty płot). Nocleg w pobliskim Brzozowie.
22-06-2020 odcinek wycieczki rowerowej Watorowo - Bochlin - Toskania Kociewska (65 km)
Przejazd bocznymi drogami znajdującymi się w pewnym oddaleniu od Wisły do Grudziądza. W mieście obejrzenie Rynku Starego Miasta, Bazyliki św. Mikołaja, Szpichlerzy i Mariny. Później powrót na most drogowo kolejowy i zmiana strony rzeki na lewą. W tym miejscu wjazd na Kociewie. Z wału piękny widok na Grudziądz, ale jazda raczej drogami aż do Nowego. W mieście najciekawszy jest punkt widokowy na wysokiej ( 80 m) skarpie, skąd widać Wisłę w obie strony na kilkanaście kilometrów. Nocleg w pobliskim Bochlinie w tzw. Toskanii Kociewskiej, gospodarstwie agroturystycznym prowadzonym przez parę polsko-włoską. Gospodarstwo zajmuje się hipo- i onoterapią oraz wieloma innymi formami działalności. Znajduje się tutaj stado osłów, które liczy 6 sztuk z różnych Państw: Niemiec, Portugalii, Francji, Austrii, Hiszpani i Polski oraz świnie wietnamskie, kury, gęsi syberyjskie i konie. Jest to miejsce, w którym można wypocząć w sympatycznej atmosferze. Każdy może spróbować różnych potraw. My mieliśmy okazję uczestniczyć w pysznej włoskiej kolacji przy włoskich piosenkach (>>więcej informacji)
23-06-2020 odcinek wycieczki rowerowej Bochlin - Biała Góra - Sztumska Wieś (90 km) Przejazd do Opalenia przez Wiosło Duże i Małe (punkt widokowy na Wisłę), a następnie przekroczenie Wisły po nowym moście zbudowanym w 2013 roku. Mostu tego nie ma na mapach wydanych wcześniej a z kolei nowych map nie wydano. Po obejrzeniu byłej placówki celnej dojazd do Kwidzyna. W mieście dobrze zachowany zamek krzyżacki z ciekawym muzeum. Powrót nad Wisłę i dotarcie do Białej Góry, gdzie od głównego koryta oddziela się Nogat i dopływa Liwa. Kiedyś Nogat był głównym ramieniem ujściowym Wisły. Obie rzeki połączone są systemem zapór i śluz. Stąd już niedaleko do noclegu w Sztumskim Polu.
24-06-2020 odcinek wycieczki rowerowej Sztumska Wieś - Sztum - Biała Góra - Grudziądz - Tczew - Mikoszewo (92 km) Wyruszamy wcześnie, aby zobaczyć położony obok naszej trasy zamek w Sztumie, po czym wracamy do Białej Góry. Kontynuujemy jazdę prawym brzegiem Wisły do przeprawy mostowej na południe od Tczewa. Wracamy na lewy brzeg i bardzo dobrze utrzymanymi ścieżkami rowerowymi dojeżdżamy do Tczewa. W mieście zwraca naszą uwagę zespół dwóch historycznych mostów, z czego jeden jest w połowie tylko odbudowany. Za miastem ścieżki rowerowe są jeszcze lepsze ( ładniejszych nie widzieliśmy), niestety, po pewnym czasie się kończą. Dalej jedziemy wałem do kolejnej przeprawy mostowej w Kiezmarku w ciągu dróg S7 i 7, po przejechaniu mostu jedziemy dalej prawym brzegiem Wisły aż do Mikoszewa, gdzie Wisła uchodzi do Bałtyku.
25-06-2020 odcinek wycieczki rowerowej Mikoszewo - Krynica Morska - Tolkmicko - Nowa Pasłęka - Brodnica (82 km) Grupa trzech osób przejeżdża na rowerach do Elbląga przez Jantar, Stegienkę, Rybinę, Tujsk, Marzęcino drogami bocznymi i polnymi. Żuławy nie są bogate w drzewa, więc jazda odbywała się w pełnym słońcu. Z Elbląga grupa wraca pociągiem do Olsztyna (Gutkowa). Pozostali czterej członkowie wycieczki przejechali trasą rowerową R-10 do Krynicy Morskiej i po przepłynięciu Tramwajem Wodnym do Tolkmicka, przejechali szlakiem rowerowym Green Velo do Braniewa.
26-06-2020 odcinek wycieczki rowerowej Brodnica - Górowo Iławeckie - Lidzbark Warmiński (90 km) Ze względu na znaczny odcinek drogi do pokonania grupa wyruszyła o godz. 8. W Górowie Iławeckim zobaczyliśmy budynek starej Gazowni, która została otwarta w 1908 roku. Budynek gazowni został zlokalizowany w miejscu Góry Zarazy (dawniej wzniesienie to znajdowało się poza murami miasta). Góra Zarazy była miejscem pochówku kilkuset ofiar epidemii dżumy, która nawiedziła miasto w 1710 r. Na Górze Zarazy wybudowano także miejską wieżę ciśnień. Jak możemy wyczytać w Wikipedii: Gaz w miejskiej gazowni wytwarzano z węgla. Węgiel dowożono z kopalni Bulfen. W pierwszych latach gazownia zasilała oświetlenie uliczne. Później do sieci podłączono także prywatnych odbiorców gazu. Zakład otwarto 13 września 1908 roku. Gazownia w latach 1908-1910 zarządzana była przez Centralny Urząd w Bremie. Początkowo cena jednego metra sześciennego gazu wynosiła 20 pfenigów dla gazu oświetleniowego oraz 15 pfenigów dla gazu rurowego (do ogólnego użytku). W 1910 gazownia przeszła pod zarząd miasta. Do 15 lutego 1920 r. wyprodukowano milion metrów sześciennych gazu. Do 1925 roku gazownia zasilała 42 latarnie uliczne oraz obsługiwała około 400 gospodarstw domowych. Kiedy w 1924 roku pojawił się w mieście prąd elektryczny, oświetlenie ulic z gazowego zmieniono na elektryczne. Gazownia miejska pracowała do lutego 1945 roku. Po wkroczeniu Armii Czerwonej gazownia została zdewastowana, a urządzenia w większości wywiezione. Ponownie gazownia została uruchomiona w 1964 roku. Do remontu wykorzystano brakujące urządzenia z gazowni w Sępopolu i w Braniewie. Gazownia miejska w Górowie pracowała do 1992 roku. Następnie przejechaliśmy szlakiem Green Velo do Lidzbarka Warmińskiego. Szczególnie pozytywne wrażenie robi odcinek szlaku po dawnym torowisku. Po dojechaniu do Lidzbarka dwóch uczestników stwierdziło, że ze względu na niesprzyjające prognozy pogodowe na sobotę jadą dalej do Olsztyna. Tym sposobem przejechali oni 132 km.
27-06-2020 odcinek wycieczki rowerowej Lidzbark Warmiński - Olsztyn (52 km) Okazało się, że prognozy pogody nie sprawdziły się i powrót dwóch uczestników wycieczki przebiegał w bardzo dobrych warunkach pogodowych. Po drodze widzieliśmy lecące żurawie oraz mnóstwo gniazd z młodymi bocianami oraz przepiękne warmińskie wsie.
Podsumowując, wycieczkę rowerową należy uznać za udaną. Pierwsza grupa przejechała 437 km, natomiast druga grupa przejechała łącznie 599 km. Zrealizowano wszystkie jej zamierzenia. Na dodatek burze i ulewy szalejące w całej Polsce szczęśliwie nas omijały. Zwiedziliśmy 7 miast i wiele zamków. Nie było też problemów z zarezerwowanymi wcześniej noclegami. Wszyscy szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili cało do domu.
Dziękujemy uczestnikom za udział w wycieczce rowerowej i /Zapraszamy do fotogalerii/ oraz na kolejne wyprawy rowerowe /Kalendarz imprez/
Andrzej Klonowski i Dariusz Stecki |