Po raz drugi w ramach współpracy Klubu Turystyki Rowerowej 4R, w dniach 25-27 lipca 2014 r. odbyła się międzynarodowa trzy dniowa wycieczka rowerowa po Warmii i Mazurach. Rowerzyści zwiedzali: Olsztyn, Arboretum w Kudypach, Trzcinową Dolinę, Nidzicę, Szkotowo, Brąswałd i Bukwałd.
Łącznie w trzech wycieczkach rowerowych, uczestniczyła grupa 67 rowerzystów z Olsztyna i 18 rowerzystów z Obwodu Kaliningradzkiego.
W wycieczkach zorganizowanych przez członków Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie uczestniczyli: - członkowie Regionalnej Społecznej Organizacji "Kaliningrad-Świnoujście-Olsztyn", - rowerzyści z Klubu 4R przy Oddziale Warmińsko-Mazurskim PTTK w Olsztynie, - rowerzyści z Centrum Turystyki Aktywnej- KOŁODROM
Podczas wycieczek zwiedziliśmy: Uniwersytecką Bibliotekę w Kortowie,Chatę Warmińską i Arboretum w Kudypach, Trzcinową Dolinę na Wadągu, obóz rekonstrukcyjny drugiej bitwy pod Tannenbergiem, kamienny cmentarz w Szkotowie, cmentarz w Orłowie, mogiłę generała Maczugowskiego, dom rodzinny Marii Zientary-Malewskiej i kościół w Brąswaldzie, Strusiolandię w Bukwałdzie i taran wodny w Kajnach. Były również atrakcje w postaci pływania w Jeziorze Krzywym nad Zatoką Miłą na os. Dajtki, w Jez. Szkotowskim w Szkotowie, Jez. Tyrsko (Żbik) na os. Redykajny.
Trasy wycieczek rowerowych zostały dobrane w sposób umożliwiający ciekawe ukazanie walorów Warmii i Mazur.
W dniu 25-07-2014 wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Arboretum (ogrodu dendrologicznego) w Kudypach, które zajmuje powierzchnię 15,69 ha. Arboretum w Kudypach jest parkiem leśnym. Na jego obszarze znajduje się kolekcja drzew i krzewów obejmując obecnie około 1000 gatunków oraz odmian. Znajduje się tutaj roślinność charakterystyczna dla względnie surowego klimatu. Ogród dendrologiczny w Kudypach podzielony jest na trzy obszary: 1. Arboretum kolekcyjne — Znajdują się tu kolekcje ponad 700 gatunków i odmian drzew oraz krzewów obcego pochodzenia. Okazy dendroflory zostały sprowadzone między innymi z Korei, Japonii, Chin, Rosji, Kanady, USA a także z terenów górskich południowo-wschodniej Europy. Aby uprawa gatunków obcego pochodzenia była możliwa, przekształcono drzewostan porastający dotychczas teren zajmowany przez kolekcję, dopuszczając większą ilość światła słonecznego. W tym dziale najliczniejszą grupę stanowią klony, irgi, suchodrzewy, kaliny, sosny, jałowce, brzozy, jodły i berberysy. 2. Dział flory polskiej — Licząca około 300 gatunków i odmian kolekcja rodzimych drzew oraz krzewów. Jest to również miejsce uprawy polskich roślin zielnych. Znajduje się tu wiele gatunków chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Dział porośnięty jest przez las z udziałem buka. Rośliny zielne wchodzące w skład znajdującej się tu kolekcji to między innymi: zawilec gajowy, zawilec żółty, kokorycz pełna, kokorycz pusta, żywokost sercowaty, czyściec leśny, barwinek pospolity, podkolan biały. W dziale tym znajdują się ponadto dziko rosnące gatunki porzeczek: porzeczka czarna, porzeczka czerwona, porzeczka alpejska i porzeczka agrest. Zgromadzono tutaj też roślinność występującą na torfowiskach — rośliny wodne np. grzybień biały czy grążel żółty oraz kosaciec syberyjski i kosaciec żółty rosnące na brzegach zbiorników wodnych. W skład polskiej flory reprezentowanej w arboretum wchodzą także: sasanki, len złocisty, goździki, dzwonki, rozchodnik wielki, lebiodka pospolita, melisa lekarska, kolekcja róż oraz rosnący w borach sosnowych zimoziół północny. 3. Las naturalny — Fragment nieprzekształconego lasu, na którego terenie znajdują się drzewa będące pomnikami przyrody.
W drodze do Trzcinowej Dolina na Wadągu uczestnicy wycieczki mieli okazję kąpieli w Jez. Krzywym nad Zatoką Miłą. Na terenie Trzcinowej Dolinie, duże zainteresowanie uczestników wzbudził Kamienny Kręg, w którym uczestnicy mogli naładować się pozytywną energią. Działanie zostało potwierdzone przez energoterapeutów. Jak twierdzi własciciel ból głowy znika, a powraca doskonałe samopoczucie a parom, które planują potomstwo poleca szczególnie płaski kamień... Kamienne Kręgi to kamienne głazy poustawiane w 4 większych lub mniejszych regularnych kołach o średnicy od 10 do 30 metrów. Zbudowane są z głazów ustawionych w obwodzie oraz kamiennych stel pośrodku. Stele znajdują się także na otaczających kręgi kurchanach. Podczas wieczornego spotkania w Trzcinowej Dolinie, członkowie Klubu 4R zorganizowali grilla i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dzięki uprzejmości właściciela Trzcinowej Doliny uczestnicy spotkania mogli miło spędzić czas oraz spróbować pysznego chleba ze smacem i ogórków oraz usiąść przy stole i zjeść posiłek.W trakcie spotkania kierownik grupy rowerowej z Obwodu Kaliningradzkiego Oleg Żirow wręczył podziękowanie kol. Dariuszowi Steckiemu za zaangażowanie we współorganizację wycieczek rowerowych po Obwodzie kaliningradzkim upamiętniających miejsca związane z I Wojną Światową. Podziękowanie wystosował szef Regionalnej Społecznej Organizacji Kaliningrad-Świnoujście-Olsztyn-Mrągowo Władymir Raszewskij /tutaj/. Podczas spotkania rowerzystów z Olsztyna i Obwodu Kaliningradzkiego nawiązały się przyjaźnie. Na zakończenie dnia rowerzyści przejechali do bazyliki konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie i wysłuchali okolicznościowego koncertu organowego. Podczas koncertu wystąpili: Ewa Alchimowicz – Wójcik - sopran, Olivier Eisenmann (Szwajcaria) - organy i Verena Steffen (Szwajcaria) - flet /fotogaleria z 25-07-2014/.
Dnia 26-07-2014 grupa rowerowa przejechała na parking przy ul. Mochnackiego w Olsztynie, aby wziąć udział w wyciecze rowerowej Olsztyn. Aktywnie! pod hasłem "Echa I Wojny Światowej" prowadzonej przez kol. Dariusza Steckiego w ramach projektu Olsztyn. Aktywnie! W radzie udział wzięło 43 rowerzystów, w tym 15 rowerzystów z Obwodu Kaliningradzkiego oraz grupa rowerowa z MICHELIN przy PTTK w Olsztynie. Na Placu Wolności w Nidzicy uczestników dowiozły samochody osobowe, a rowery przewiózł bus transportowy. Po uroczystym przywitaniu rowerzystów został omówiony plan wycieczki oraz zasady bezpiecznego poruszania sie po drogach. Pan Witold Zagożdżon wręczył przedstawicielom z Obwodu Kaliningradzkiego: Panu Olgowi Żirow i Wiktorowi Arsentjew, upominki ufundowane przez Urząd Gminy w Nidzicy. Również rowerzyści z Obwodu Kaliningradzkiego wręczyli upominki trzem przedstawicielom grupy rowerowej z Nidzicy. Na terenie obozu rekonstrukcyjnego Bitwy pod Tanenbergiem w Szkotowie grupa rowerowa z Obwodu Kaliningradzkiego spotkała się z rosyjską grupą rekonstrukcyjną. Po zwiedzeniu obozu rowerzyści przejechali na pobliski cmentarz, na którym pochowanych jest 322 żołnierzy rosyjskich. Trasa wycieczki rowerowej wiodła przez Puszczę Napiwodzko–Ramucką, która jest kompleksem leśnym o powierzchni 150 km², położonym w województwie warmińsko-mazurskim pomiędzy Olsztynem, Olsztynkiem, Nidzicą, Szczytnem i Pasymiem. Na obszarze puszczy znajduje się 11 rezerwatów przyrody. Przewodnik PTTK Jerzy Stawicki opowiedział o znaczeniu oraz przybliżył rys historyczny bitwy pod Tannenbergiem. Jak powiedział w niemieckiej historiografii bitwa rozegrana z wojskami Jagiełły zwana jest pierwszą „Bitwą pod Tannenbergiem”, który to fakt wykorzystano propagandowo przedstawiając wielkie zwycięstwo, odniesione w roku 1914 (druga „Bitwa pod Tannenbergiem”) jako rewanż za Grunwald 1410 r.
W świetlicy w Orłowie uczestnicy zjedli poczęstunek ufundowany przez UG w Nidzicy oraz odbyły się konkursy: krajoznawczy prowadzony przez licencjonowanego przewodnika PTTK Pana Jerzego Stawickiego oraz na najmłodszego uczestnika wycieczki rowerowej. Najmłodszy uczestnik wycieczki rowerowej Nastja (12 lat) została uroczyście nagrodzony w świetlicy w Orłowie. Po zjedzeniu poczęstunku ufundowanego przez UG w Nidzicy rowerzyści przejechali do mogiły generała Maczugowskiego gdzie zrobili sobie grupowe zdjęcie i dalej pojechali przez Bartoszki w kierunku Nidzicy. Jak się dowiedzieliśmy od szefa grupy rowerowej z Obwodu Kaliningradzkiego, Olga Żirowa, że podczas I Wojny Światowej w latach 1914-1918 zginęło 5 200 000 żołnierzy rosyjskich oraz ważną rzeczą jest pamięć o osobach, które zginęły na polu bitwy i spoczywają z dala od swojej ojczyzny. Po przyjeździe do Nidzicy i załadowaniu rowerów do usa wszyscy przejechali na strzeżone kąpielisko nad Jez. Szkotowskim w Szkotowie. Podczas wycieczki wystąpiła jedna awaria w postaci przebitej dętki. Po interwencji technicznej rowerzyści mogli dalej się poruszać i bezpiecznie dojechać do celu. Rajd był wyjątkowy dla ratownika medycznego, który nie musiał interweniować. Wycieczkę zakończono na terenie parkingu przy ul. Mochnackiego w Olsztynie.
Informacje w prasie Głos Nidzicki o wizycie rowerzystów w Szkotowie /tutaj/
Po zaparkowaniu samochodów przy hotelu Wysoka Brama, grupa przeszła do pizzerii Gastrosfera przy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie, aby uzupełnić kalorie a następnie wszyscy wspólnie poszli zwiedzać Stare Miasto /fotogaleria z 26-07-2014/.
W kolejny upalny dzień, 27-07-2014, członkowie Klubu 4R zorganizowali wycieczkę rowerową do Strusiolandii w Bukwałdzie. W drodze uczestnicy zatrzymali się przed domem Marii Zientary-Malewskiej a licencjonowany przewodnik turystyczny PTTK Piotr Stecki opowiedział rowerzystom z Obwodu Kaliningradzkiego o znaczeniu twórczości Marii Zientary-Malewskiej dla Warmii i Mazur, która m.in. jest autorką słów do hymnu warmińskiego „O Warmio moja miła”. Rowerzyści zatrzymali się na moście przed Bukwałdem oraz poznali historię zmiany koryta rzeki Łyny oraz budowy tamy i elektrowni wodnej w Brąswałdzie. Po dojechaniu do Bukwałdu uczestnicy posilili się strogonoffem z mięsa strusiego i jajecznicą ze strusich jaj. Jak się dowiedzieliśmy struś ma doskonały wzrok i widzi dobrze na odległość do 5 km. Są to największe i najszybsze nielotne ptaki lądowe. Na dłuższych dystansach biegają z prędkością 50 km/h, a w sprincie nawet 70 km/h. Żyją do 75 lat. Masa ciała strusia wynosi od 90 do 156 kg a wzrost 1,75m do 2,75m. Jedno jajo strusia mieści od 35-40 jaj kurzych. Po przeczekaniu krótkotrwałych opadów deszczu uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną do Olsztyna. Po drodze zajechali do wsi Kajny, gdzie znajduje się taran wodny (pompa wodna), zainstalowany pod koniec XIX w., wykorzystujący źródła wypływające ze stromego zbocza. Urządzenie zostało wynalezione przez Michaela Montgolfiera (1740-1810) i działa na zasadzie przepompowania wody ze źródła, skąd woda trafia do wieży ciśnień i doprowadzana jest do domostw przez siedem rur. W drodze powrotnej w kierunku Gutkowa, rowerzyści zobaczyli głaz postawiony z okazji 650-lecia lokacji wsi. Dzień był upalny i niewątpliwą atrakcją była kąpiel w Jez. Tyrsko na os. Redykajny /fotogaleria z 27-07-2014/.
Składamy serdeczne podziękowania Państwu Oleg, Irina i Masza Żirow z Regionalnej Społecznej Organizacji "Kaliningrad-Świnoujście-Olsztyn" za zorganizowanie grupy rowerowej z Obwodu Kaliningradzkiego i udział w wycieczkach rowerowych z Klubem 4R. Dziękujemy rowerzystom z Obwodu Kaliningradzkiego i Olsztyna za udział w wycieczkach rowerowych.
Dziękujemy członkom Klubu 4R: kol. Sławomirowi Buchowskiemu, kol. Eugenii Buchowskiej, kol. Piotrowi Steckiemu, kol. Pawłowi Rutkowskiemu i kol. Małgorzacie Nawrockiej oraz członkom PTTK kol. Bazylemu Fiedoruk i Andrzejowi Jurczyńskiemu za pomoc i współorganizację wycieczek rowerowych, podczas pobytu grupy rowerowej z Obwodu Kaliningradzkiego.
Podczas wycieczek nawiązały się przyjaźnie i plany wspólnych wypraw rowerowych, które będziemy realizować w 2014 roku. Pełni miłych wrażeń wszyscy z uśmiechem na twarzy, cali i zdrowi, wszyscy wrócili do domów. Szef grupy rowerowej z Obwodu Kaliningradzkiego Oleg Żirow zaprosił rowerzystów z Klubu 4R do udziału w przejeździe rowerowym, który odbędzie się w dniu 7 września na trasie Kaliningrad-Zielenogradsk-Kaliningrad o długości ok. 70 km.
Dariusz Stecki |