Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK zaprasza członków klubu na wycieczkę rowerową Poznajemy Nasz Region - pt. "Tropami sterowców" w dniu 14 czerwca 2020 r. (niedziela).
Wycieczka rowerowa klubowa dla członków PTTK w ramach cyklu wycieczek rowerowych "Poznajemy Nasz Region". Udział w wycieczce rowerowej jest bezpłatny. Tempo jazdy turystyczne. Celem wycieczki jest poznawanie atrakcji turystycznych Naszego Regionu. Zapisy w dniu wycieczki rowerowej przed startem.
Trasa: Stare miasto – Las Miejski – Źródełko Miłości – Most Smętka – Elektrownia Łyna - lotnisko sterowców – Elektrownia Brąswałd - tama na rzece Łynie - wieś Redykajny - Gospodarstwo J. Kojrysa ok. 27 km (w obie strony).
Mapa >>tutaj
Zbiórka uczestników z rowerami przy fontannie obok Starego Ratusza (budynek Biblioteki Wojewódzkiej) na olsztyńskiej starówce w dniu 14-06-2020 (niedziela) o godz. 9:45.
Wycieczkę poprowadzą kol. Dariusz Stecki i kol. Anna Kuźmowicz.
Trasa ścieżkami rowerowymi utwardzonymi oraz drogami leśnymi o zróżnicowanym nachyleniu. Zalecana jazda na rowerach ATB, crossowych oraz górskich. Kaski rowerowe mile widziane.
W programie: Lądowisko sterowców, baza pierwszowojennych sterowców ....
Co zobaczymy: pozostałości po lotnisku sterowców ...
Czy wiesz, że… Sterowiec to szereg worków wypełnionych lekkim gazem, zamkniętych w podłużnym kadłubie, aby zapewnić całości sterowność. W 1913 roku miasto Olsztyn zakupiło 111 ha ziemi w miasteczku Dywity, w celu wybudowania tam lotniska. W końcu powstała ogromnych rozmiarów hala. Ostatecznie prace zakończono 1914 roku i wtedy na lotnisku wylądował pierwszy sterowiec. Hala miała wysokość 34 m, szerokość 44 m i długość 188 m. Do jej budowy wykorzystano 100 ton stali. Obok hangaru znajdowały się torowiska służące do transportu sterowców oraz place manewrowe o szerokości 500 metrów. Na lotnisku znajdowały się też inne budynki: garaże, warsztaty, magazyny, radiostacja i stacja meteorologiczna. Wybudowano tu również siłownię generatorów elektrycznych, kotłownię, magazyny amunicji, kilka studni. Był to bardzo rozbudowany obiekt militarny. Prawie jak niewielkie miasteczko. Sterowce ściągano na dół za pomocą bardzo grubych lin i zaczepiano o stalowe obręcze, które były przymocowane do żelbetonowych bloków. Były w sumie 24 takie ,,punkty” do holowania sterowców. O lotnisku krążyły legendy ... Niestety fakt, że było to lotnisko wojskowe zaważył na tym iż po zakończeniu wojny na mocy Traktatu Wersalskiego rozebrano wszystkie urządzenia, hangar i pomocnicze obiekty. Wiadomo, że część jej elementów posłużyła do budowy konstrukcji czterokondygnacyjnego garażu w mieście Darmstadt.
Podczas wycieczki obowiązuje regulamin Rajdów Rowerowych Klubu Turystyki Rowerowej 4R oraz zalecenia dotyczące COVID-19. Członkowie PTTK są ubezpieczeni od NNW. Uczestnicy przyjeżdżają sprawnymi rowerami. Zabezpieczenie rowerów należy do właściciela roweru. Zabieramy ze sobą: zapasową dętkę i klucze, prowiant i picie oraz ubiór odpowiedni do warunków pogodowych.
>> Lotnisko sterowców
Obowiązkowo zabieramy dobry humor i słoneczną pogodę -:) |